Thun, czyli witamy w Berneńskim Oberlandzie!

Thun to miasto środkowej Szwajcarii, położone u ujścia rzeki Aare do jeziora Thun (Thunersee). Tereny, na ktorych leży Thun, były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych. W czasach nowożytnych istniejąca tu osada (od 1264 roku z prawami miejskimi) leżała, od początku XI wieku, w granicach Świętego Cesarstwa Rzymskiego; w XIV wieku znalazła się pod kontrolą Berna. Jego początki sięgają XII wieku, kiedy to wywodzący się z rodu Zahringów książę Berchtoid V(1160-1218) polecił wybudować tu pierwszy zamek warowny. Dynamiczny rozwój miasta stawił, że już w 1264 roku Thun otrzymało prawa miejskie, a wiek później zostało wcielone do konfederacji. Swój największy okres Thun przeżywało w XVI wieku, kiedy to stało się jednym z ważniejszych środków handlowych w regionie. Wtedy też powstało w mieście wiele nowych budowli. Wzniesiono wówczas m in. nowy budynek ratusza oraz zbrojownię.Tereny, na ktorych leży Thun, były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych. W czasach nowożytnych istniejąca tu osada (od 1264 roku z prawami miejskimi) leżała, od początku XI wieku, w granicach Świętego Cesarstwa Rzymskiego; w XIV wieku znalazła się pod kontrolą Berna.

W XIX wieku, po uruchomieniu na Jeziorze Thun floty parowców w 1835 roku i zwłaszcza po doprowadzeniu w 1859 roku do miasta linii kolejowej, Thun stało się ważnym ośrodkiem turystycznym, z szybko rozbudowywaną infrastrukturą noclegową i gastronomiczną. Dziś Thun, jako samodzielny cel turystyczny, stracił nieco na znaczeniu, ale wciąż może być atrakcyjną miejscowością dla osób uprawiających sporty wodne lub turystykę pieszą czy rowerową. Miatso położone jest niespełna 20 km od Berna i stanowi bramę do Berneńskiego Oberlandu (historyczna kraina w szwajcarskim kantonie Berno). Jednym z najciekawszych zabytków Thun jest górujący nad miastem średniowieczny zamek obronny. Budowla ta wzniesiona została w XII wieku, a swój obecny kształt uzyskała podczas ostatniej większej przebudowy jaka dokonana została w XV wieku. Z murów warowni rozpościera się przepiękna panorama całego miasta. Obecnie w zamku znajduje się muzeum (Schlossmuseum) w którym podziwiać można m in. bogatą kolekcję średniowiecznych zbroi oraz broni. Odwiedzając Thun warto także zobaczyć znajdujący się w sąsiedztwie zamku XIV wieczny kościół Stadkirke, XVI wieczny zabytkowy budynek ratusza, XIX wieczny neogotycki Pałac Schadau oraz liczne malownicze uliczki Starego Miasta. Thun znane jest także z najstarszej miejskiej panoramy wykonanej w latach 1809-1814 przez Marquarda Wochera. Dzieło ma 38 metrów szerokości i około 7.5 metra wysokości i przedstawia Thun jakie było w 1810 roku. 

O autorach

Olimpia i Wojtek

Będziemy podróżować, zwiedzać, opowiadać ciekawe historie, jeść, pić i cieszyć się życiem. Chcemy się z Wami podzielić naszą pasją, ale i codziennymi zmaganiami z planowaniem i organizacją tego co kochamy.