Augusta Raurica – Starożytny Rzymskie miasto nad Renem

Augusta Raurica jest jednym z najlepiej zachowanych rzymskich miast na północ od Alp. Jest zatem ważnym miejscem badań, zabytkiem o międzynarodowej renomie i tym samym przyciąga ogromną liczbę odwiedzających. Jako atrakcyjne miejsce wypoczynku Augusta Raurica jest ważnym ośrodkiem turystycznym regionu.

 

Stolica kolonii Augusta Raurica została zbudowana około 15 roku pne. W ciągu 200 lat miasto rozwinęło się w regionalną metropolię i kwitnące centrum handlowe z około 15 000 mieszkańców. Było to możliwe między innymi ze względu na położenie na przecięciu Renu z osią północ-południe łączącą Nadrenię z Italią oraz szlakiem zachodnio-wschodnim z Galii do Dunaju i Recji.

Liczne działania wojenne i epidemie oraz nieurodzaj spowodowane pogarszającym się klimatem spowodowały opuszczenie znacznej części miasta. Około roku 300 ne osada przeniosła się pod ochronę dużego fortu nad Renem. Nawet po wycofaniu się niektórych wojsk rzymskich około roku 400 ne osada, obecnie nazywana Rauraci, pozostała centrum administracyjnym i ważnym miastem targowym.

Kiedy Bazylea zaczęła rozkwitać w VII wieku naszej ery, Rauraci podupadło i ponownie stało się małą wioską rybacką. Augusta Raurica, która rozciąga się na dwie wioski Augst i Kaiseraugst, jest obecnie miejscem wykopalisk, ośrodkiem badawczym i muzeum z imponującymi ruinami i bogatymi znaleziskami, oferującymi warsztaty i wycieczki z przewodnikiem.  

O autorach

Olimpia i Wojtek

Będziemy podróżować, zwiedzać, opowiadać ciekawe historie, jeść, pić i cieszyć się życiem. Chcemy się z Wami podzielić naszą pasją, ale i codziennymi zmaganiami z planowaniem i organizacją tego co kochamy.